• Základná škola Hany Zelinovej, Čachovský rad 34, 038 61 Vrútky

Školský špeciálny pedagóg

Mgr. Martina Kozáková                        Kontakt: e-mail: specped18@gmail.com

Mobil: 0902761081

Miesto: pracovňa školského špeciálneho pedagóga, budova 1. stupňa, prízemie vľavo.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Konzultačné hodiny pre rodičov:

Pondelok:

7,00 – 7,30

13,45 – 16,00  po predchádzajúcej dohode termínu

Streda:

7,00– 7,30

13,00 – 14,00

Štvrtok:

7,00 – 7,30

13,15 – 14,00

Alebo podľa potreby po telefonickom, mailovom alebo osobnom dohovore

Školský špeciálny pedagóg má na starosti žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP), ktorí majú zariadeniami výchovného poradenstva a prevencie diagnostikované špeciálne výchovno-vzdelávanie potreby.

Zoznam zariadení, s ktorými škola spolupracuje:

Číslo

Názov zariadenia

1

Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie

Kollárova 49, 036 01 Martin

Č.t. 043/ 430 20 21

www.pppmt.sk

cpppapmartin@gaya.ak

2

Súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva, Vuruma č. 14,  010 01 Žilina

www.scsppza.sk

Tel. 0948833430

scsppmt@gmail.com

Alokované pracovisko v Martine M.R.Štefánika 48,

036 01 Martin

3

Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva pri ZŠI pre žiakov s NKS, 033 01  Jamník

Elokované pracovisko, Štúrova 1949/41,

031 42 Liptovský Mikuláš

Č.t.044/5526070,

0949651608,

Mail:csppjamnik@gmail.com

Tieto poradne nám zaisťujú  špeciálno-pedagogické, psychologické, v prípade potreby aj logopedické  vyšetrenie žiakov na základe žiadosti školy a rodičov (len so súhlasom rodiča !).

Potrebné tlačivá na jednotlivé  vyšetrenia poskytne škola a aj s možným výberom poradenského zariadenia.

___________________________________________________________________________

Práca so žiakmi so ŠVVP si vyžaduje rovnako ako zo strany učiteľov, tak i zo strany žiaka a jeho rodičov zodpovedný prístup k vzdelávacím povinnostiam a príprave na hodiny.

Naša práca, príprava a snaha o zlepšenie výsledkov žiaka so ŠVVP však nemôže priniesť žiadane efektívne výsledky, ak nebude rovnaký prístup najmä zo strany žiaka. Preto je, okrem iného, dôležitá informovanosť rodičov o spolupráci žiaka na hodinách, o jeho prístupe k spolupráci, či už s asistentom učiteľa, alebo vyučujúcim. _______________________________________________________________________

Práca  školského špeciálneho pedagóga na škole:

Výhodou školy so špeciálnym pedagógom je to, že dieťa nemusí dochádzať na reedukácie porúch učenia do poradenských zariadení, ale starostlivosť o dieťa je zaistená priamo v škole. Školský špeciálny pedagóg pracuje so žiakmi individuálne - na hodine je vždy jeden, maximálne dvaja žiaci.

Individuálna špeciálno-pedagogická reedukácia je zameraná na zmiernenie negatívneho vplyvu poruchy alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky. Reedukačné hodiny u každého žiaka sú prispôsobené výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky, to znamená, že sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci deficity: napríklad - techniku čítania, porozumenie čítanému textu, postrehovanie, rozvoj sluchového a zrakového vnímania, pravoľavej a priestorovej orientácie, rozvoj slovnej zásoby a jazykového citu, rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky, rozvoj predčíselných a číselných predstáv, základných matematických operácií a pod. nie je to doučovanie predmetu !

Spolupráca ŠŠP  s  učiteľmi sa odvíja predovšetkým od individuálnych potrieb žiaka a jeho práce na hodinách. Priebežne vzájomne konzultujeme podľa potreby a konzultácie sa  týkajú napríklad spôsobu práce so žiakom so ŠVVP, spracovanie písomných prác, spôsoby skúšania, domácej prípravy a pod.