• Školský psychológ

Mgr. Veronika Hrapková                        Kontakt: e-mail: specped18@gmail.com tel.: 0950727850

Pôsobiská:

1. pracovňa školského psychológa, budova 1. stupňa, prízemie vľavo
        2. zdieľaná pracovňa školského psychológa a výchovného poradcu, budova 2. stupňa, prvé poschodie vľavo

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Konzultačné hodiny pre rodičov:

Pondelok:                  7,00 – 7,30      14,00 – 16,00

Streda:                       7,00 – 7,30

Štvrtok:                      7,00 – 7,30

Podľa potreby po telefonickom, elektronickom (mail, EduPage) či osobnom dohovore.

Práca  školského psychológa na škole:

Školský psychológ pôsobí v budove prvého aj druhého stupňa, v miestnostiach vyhradených na intervenčné činnosti. Použitím rôznych psychologických aj terapeutických techník, nástrojov a pomôcok poskytuje systematickú a individuálnu podporu všetkým žiakom školy, ktorí si ju vyžadujú, a rovnako ponúka možnosť konzultácií či psychologického poradenstva pre zákonných zástupcov aj pedagogických zamestnancov školy.

Hlavnou náplňou práce školského psychológa je poskytovať žiakom odborné psychologické služby zamerané na rozvíjanie ich zdravého osobnostného rozvoja a psychického zdravia, realizovať univerzálnu aj selektívnu prevenciu, orientačnú diagnostiku, krízovú intervenciu a iné odborné činnosti, ktoré si vyžadujú, aby bol školský psychológ v úzkom kontakte so žiakom, skupinou, alebo triedou. Vykonáva tiež iné odborné činnosti (pozorovanie, analýza správania žiaka na vyučovaní, analýza školských prác atď.), ktoré môžu slúžiť ako podklady pre komplexnú diagnostiku v poradenských zariadeniach.

Výhodou školy so školským psychológom je to, že žiak nemusí dochádzať na poradenstvá / individuálne psychologické vedenie do poradenských zariadení či súkromných ambulancií až v poobedných hodinách v sprievode rodiča, ale starostlivosť o dieťa je zaistená hneď a priamo v škole. Školský psychológ pritom pracuje so žiakmi vždy individuálne – tj. na stretnutí je vždy len jeden žiak, aby bola zabezpečená dôvernosť a vytvorenie bezpečného prostredia.

Individuálna psychologická intervencia - okrem individuálnych poradenstiev zameraných na rozvoj či stabilizáciu emočného prežívania sa vo svojej činnosti psychológ venuje aj stimulácii pozornostného výkonu, rozvoju kognitívneho potenciálu, podpore zrenia nervovej sústavy (neuropsychologické cvičenia), minimalizácii psychosomatických ťažkostí či ťažkostí v správaní a inému. Obsah a povaha stretnutí sú u každého žiaka prispôsobené jeho aktuálnym potrebám.