• História školy

• História základného školstva vo Vrútkach siaha s najväčšou pravdepodobnosťou až do 16. storočia. Meno prvého vrútockého učiteľa, Mikuláša Litvíniho, je však doložené až z roku 1641. Ďalšie fakty o úrovni školy, jej umiestnení a činnosti, však chýbajú. V písomnostiach Turčianskej župy sa uvádza, že v roku 1863 budova rímskokatolíckej školy už neexistuje. Naďalej však pracovala evanjelická ľudová škola .
          Za počiatok moderného školstva v našom meste môžeme považovať rok 1870, keď bola vo Vrútkach založená Štátna ľudová škola chlapčenská a dievčenská (Ruttkai allamani élemi fiu és leany népiskola). Popri štáte bola vždy významným podporovateľom školy aj Košicko-bohumínska železnica. Do roku 1918 sa výchova na nej realizovala v duchu maďarizačných zákonov uhorskej vlády.
          Zmena nastala po vzniku ČSR v roku 1918. Po počiatočných problémoch (nedostatok slovenských učiteľov, zanedbaná budova a okolie školy) sa činnosť školy veľmi pekne rozbehla . Už od školského roku 1919/1920 sa začali používať slovenské učebnice. V roku 1927 bolo zapísaných 824 žiakov, o vzdelanie ktorých sa staralo v 10 triedach 20 učiteľov. Popri ľudovej škole v tomto období vzdelanie poskytovala i Meštianska škola, ktorá vznikla v roku 1908 ako štvortriedna škola chlapčenská a dievčenská. Jej vybavenie bolo na neporovnateľne vyššej úrovni ako u Ľudovej školy.
          Nová etapa školstva sa začala po roku 1944, keď boli poštátnené všetky školy. Zároveň sa zmenili názvy škôl na národné školy s ročníkmi 1-4 (bývalé ľudové školy) a stredné školy s ročníkmi 1-9 (bývalé meštianske školy). V roku 1963 sa začala výstavba novej školskej budovy na ulici Čachovský rad, ktorá zabrala aj priestory Teofilovho dvora a Ružového dvora. Brány novej školy sa pre žiakov otvorili 6. 12. 1964. Prvým riaditeľom novej školy bol Ján Kaňuk.
          V roku 1972 došlo k rozdeleniu bývalej dvanásťročnej školy na SVŠ a ZDŠ. Riaditeľkou Základnej deväťročnej školy sa stala Libuša Ondrusová , po ktorej a v tejto funkcii vystriedali Kamila Vráblová, Alica Kotianová, Ivan Hajko, Milena Demková a súčasná riaditeľka, Mgr. Ľubica Procházková. V roku 2005 bol škole udelený čestný názov Základná škola Hany Zelinovej.