Školské kolo Olympiády v anglickom jazyku
Už každoročne sa na našej škole stretávajú žiaci, pre ktorých je angličtina nielen povinným vyučovacím cudzím jazykom, ale majú k nej oveľa bližší vzťah a radi si preveria svoje vedomosti súťaživou formou. Vo štvrtok 14. 11. 2024 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Potešilo nás, že o túto súťaž je medzi žiakmi veľký záujem.
Žiaci súťažili v dvoch kategóriách – 1A súťažili 5., 6. a 7. ročníka v katgórii 1B súťažili žiaci 8. a 9. ročníka. Písomná časť pozostávala z testov zo slovnej zásoby, gramatiky, čítania s porozumením a nasledoval posluch s porozumením a ústna časť. Výkony mnohých študentov boli vynikajúce. Keďže ide o postupovú súťaž, tí študenti, ktorí obsadili 1. miesto v každej kategórii, postupujú do okresného kola, ktoré sa uskutoční 15. 1. 2025 v Martine.
V kategórii 1A vyhral žiak 7. ročníka, v kategórii 1B vyhral žiak 9. ročníka. Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za účasť, víťazom gratulujeme a prajeme veľa ďalších úspechov. Výhercom v oboch kategóriách srdečne blahoželáme!
Environmentálna výchova
Dňa 5.11.a 11.11. 2024 sa žiaci 5.A a 5.B zúčastnili environmentálnej výchovy v areáli SIM na tému " Živé poklady Veľkej Fatry". V tomto krásnom dopoludní sme sa s pracovníkom Martinom Kondekom zamerali na faunu a flóru Veľkej Fatry, na ochranu prírody a krajiny a na klimatické zmeny. Program sa skladal z dvoch častí. V prvej časti žiaci robili aktivity spojené aj s prednáškou v nových priestoroch environmentálneho centra v areáli SIM a v druhej časti sa uskutočnila vychádzka v okolí, tiež spojená s aktivitami a súťažami. Deťom sa veľmi páčilo a odniesli si veľa zážitkov, zaujímavých informácií a rôzne ceny.
61
Exkurzia na Liptov
EXKURZIA DO MÚZEA OCHRANY PRÍRODY A JASKYNIARSTVA A STANIŠOVSKEJ JASKYNE.
Dňa 14.10.2024 sme sa my deviataci, zúčastnili exkurzie na Liptove. Naša prvá cesta viedla do Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva. Videli sme tam množstvo minerálov a hornín, vývin jaskyniarstva a človeka v podobe pracujúcich bábok vo vytvorených jaskyniach, modely mnohých zvierat spolu aj s ich prirodzeným prostredím, či dokonca Veľký tresk s modelmi planét, obrázkami vesmíru a mnoho iného. Na konci prehliadky sme vyšli po točitom schodisku na vrch veže, kde sa nám naskytol nádherný výhľad na okolie. Po tomto zaujímavom a poučnom múzeu sme sa presunuli do Stanišovskej jaskyne v Liptovskom Jáne, kde nás privítal veľmi milý a najmä veselý pán sprievodca. Porozprával nám o jaskyni, o jej využití v minulosti a poukazoval nám krásu prírody v podobe rozličných jaskynných útvarov. Túto exkurziu sme si naplno užili a sme radi, že sme mali možnosť hlbšie nahliadnuť do tejto zaujímavej časti biológie. Natália Bánovská, 9.B