K množstvu exkurzií z projektu „ZELINNOVA“ pribudla hádam tá najväčšia. Vlastivedno-jazyková exkurzia do ďalekého Anglicka. Nie je úplne bežné, aby žiaci základnej školy navštevovali také krajiny ako je práve Anglicko. Účastníci preto boli vyberaní dôkladne. Či už to bolo za výborný prospech, aktivitu, či vzorné správanie. Napokon bolo vybratých 38 šťastlivcov, z toho 14 z prvého stupňa, ktorí vycestovali. Žiakov sprevádzali šiesti obetaví pedagógovia a dvaja skvelí páni šoféri, ktorí sa starali, aby deťom nič nechýbalo. Dňom odchodu sa stala sobota 26. apríla 2014. Cesta autobusom bola veľmi dlhá. Cestovalo sa zo Slovenska, cez Českú republiku, Belgicko a Francúzsko. V nedeľu zavčas ráno sa účastníci exkurzie plavili trajektom z francúzskeho Calais do britského Doveru. Tu už na nich čakal pestrý a bohatý program. Ubytovaní boli priamo v hlavnom meste – v Londýne. Navštívili Britské historické múzeum, Prírodovedné múzeum, ktoré boli veľmi zaujímavé. Prešli cez známy Hyde park v centre Londýna, ktorý patrí medzi najväčšie parky. Susedí s Westminsterským opátstvom, ktoré si tiež prezreli. Deti videli Tower of London – pevnosť a palác jej Veličenstva a skvostný Tower Bridge – zdvíhací most nad riekou Temžou. Pre deti bol nezabudnuteľný Big Ben – severovýchodná veža Westminsterského opátstva, aj keď v skutočnosti názov patrí najväčšiemu zvonu, ktorý je vo veži. Všetkých zaujal i Buckinghamský palác, ktorý je sídlom britského panovníka a tiež miestom, kde sa Briti zhromažďujú v čase národných osláv. Jedným z cieľov exkurzie bolo navštíviť partnerskú školu v anglickom meste Exeter. Tu mohli žiaci vidieť rôzne netradičné formy výučby. Každá učebňa bola vybavená modernou digitálnou technikou. Žiaci namiesto učebníc využívali počítače. Aj keď sídlo školy bolo v tradičnej starej budove, celý interiér školy bol však veľmi moderne vybavený. Bolo im čo závidieť.
Ďalším pozoruhodným zážitkom bola návšteva Stonehenge. Ide o mysticky pôsobiacu kamennú stavbu pochádzajúcu z mladšej doby kamennej. Zároveň predstavuje najstaršie slnečné hodiny. V Londýne sa deti s pedagógmi zúčastnili plavby loďou po rieke Temži z Greenwichu – mestskej časti juhovýchodného Londýna až k Londýnskemu oku v centre metropoly.
Okrem pamätihodností všetkých zaujala typická anglická architektúra, jazdenie po ľavej strane, dvojposchodové autobusy – double-decker buses a špecifická strava, ktorá nám Slovákom nie je až taká blízka.
Týždeň ubehol ako voda. Po zaujímavých, no vyčerpávajúcich zážitkoch nastal čas odchodu. Tentoraz sa trajektom cestovalo v noci. Po dlhej ceste sa deti po týždni dostali domov v neskorých nočných hodinách. Domov sa všetci vrátili unavení, no bohatší o nové dojmy, zážitky, spomienky a životné skúsenosti, z ktorých mnohí budú čerpať i v budúcnosti.