• 2% z daní pre OZ Letom svetom pri ZŠ Hany Zelinovej

• O OZ Letom svetom

OZ Letom svetom  slúži na podporu zážitkového učenia v predmetoch geografia, dejepis, nemecký jazyk a ruský jazyk formou exkurznej činnosti  nielen v rámci Slovenska, ale aj v zahraničí, a na rozvoj jazykových zručností žiakov v 2. stupňa.  V rámci učenia sa nemčiny absolvujú vaše deti  v 8./9. ročníku zaujímavú exkurziu do rakúskeho zámku Schloss-hof a v rámci učenia sa ruského jazyka exkurziu do múzea A.S.Puškina v Brodzanoch. Okrem spomínaných jazykových exkurzií organizujeme  aj zaujímavé dejepisno-geografické zážitkové učenie a exkurzie do rôznych častí Slovenska. Darovaním 2% z vašich daní podporíte u žiakov 2. stupňa zaujímavé vyučovacie hodiny nemčiny/ruštiny, počas ktorých si vaše deti budú môcť overiť svoje vedomosti z cudzieho jazyka v zahraničí, ale aj zážitkové učenie sa v predmetoch dejepis či geografia. Získané finančné prostriedky  budú použité ako príspevok žiakom na dopravu, vstupenky do múzeí, ubytovanie, či zakúpenie zaujímavých učebných pomôcok.

Prijímateľom 2% z daní sme zatiaľ len 2.rok. Z doposiaľ vyzbieraných príspevkov sme žiakom zakúpili bielu tabuľu a v tomto školskom roku sme im prispeli na vstupné v rakúskom zámku.  Preto budeme radi, ak nás aj tento rok podporíte.

Ako darovať 2%

A. Zamestnanci

do 15.2.2023 – požiadajte zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň a požiadajte o vystavenie Potvrdenia o zaplatení dane – to je potom prílohou k VYHLÁSENIU. Predvyplnené tlačivo „VYHLÁSENIA“ si môžete stiahnuť kliknutím na odkaz uvedený na konci textu.

Z Potvrdenia o zaplatení dane zistíte dátum zaplatenia dane a vypočítate:
            2% z Vašej zaplatenej dane - to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať, ak ste v roku 2020 neboli dobrovoľníkom, alebo dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín. Táto suma však musí byť minimálne 3 €.

do 30.4.2023 - obe tlačivá, teda Vyhlásenie spolu s Potvrdením DORUČTE NA DAŃOVÝ ÚRAD podľa Vášho bydliska.*** (***Ak ste poukázali 3% z dane, povinnou prílohou k Vyhláseniu a Potvrdeniu o zaplatení dane je aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti!!!) Ak sa Vám nechce ísť na Daňový úrad, stačí ich doručiť do školy (p. tajomníčke alebo p. uč. Jarošovej) a poverený člen ich odnesie hromadne.

B. Ak si daňové priznávanie podávate sami

do 31.3.2023 - v lehote na podanie daňového priznania – uvediete prijímateľa 2% dane priamo v daňovom priznaní (ak si predlžujete lehotu na podanie daňového priznania, tak v tomto predĺženom termíne)

Kto by potreboval dodatočné informácie o spôsobe poukázania podielu daní, môže si pozrieť aj internetovú stránku www.rozhodni.sk

Ďakujeme, za podporu.

Mgr. Gabriela Jarošová (štatutár OZ Letom svetom)

• Projekt Model sopky

• Žiaci 5. ročníka v uplynulých dňoch prezentovali na hodinách geografie vlastnoručne vyrobené modely sopiek. Ako sa im darilo, môžete vidieť vo fotoalbume.

• Zvieratá a stromy v Turci.

• Opäť poučné a milé popoludnie strávili deti zo ŠKD s enviro aktivistkou ing. Zuzkou Badovou. Počúvali o zvieratách, stromoch, o tom, že v prírode nieje síce wifi, ale že tam nájdeme "pripojenie" na niečo oveľa cennejšie....V kvíze si overili, čo sa dozvedeli a za odmenu sme dostali krmítko pre včielky a krásne knihy o prírode. Tešime sa na ďaľsie stretnutie.                                                        K. Mejstríková

• Hviezdoslavov Kubín

• Dňa 13. 2. sa na 1. stupni uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín.

Do súťaže sa prebojovalo 16 detí. Recitátori si tento rok vybrali veľmi zaujímavé ukážky a text predniesli pekne. Ukázali nám, že ich umelecký prednes baví a neboja sa vystupovať pred spolužiakmi. Preto sa porota rozhodla oceniť viaceré deti.

Poézia:

1. miesto: Terézia Mistríková – 4. A

2. miesto: Eliška Buociková – 4. B

2. miesto:  Lukáš Vantara – 3. B

2. miesto: Zuzana Berešíková – 4. B

3. miesto: Simona Híllová – 4. B

3. miesto: Marko Lonc – 4. A

3. miesto: Martin Vnučák – 4. A

Próza:

1. miesto: Timea Salvová – 4. B

2. miesto: Natália Jenčíková – 3. A

3. miesto: Janka Šulová – 4. A

3. miesto: Klaudia Grilusová – 4. A

Víťazom srdečne blahoželáme!

V okresnom kole nás budú reprezentovať víťazky: Timejka Salvová a  Terezka Mistríková.

• Beseda s príslušníkom Policajného Zboru

• Dňa 06.02.2023 sa na Základnej škole Hany Zelinovej uskutočnila beseda
            s príslušníkom Policajného zboru z Martina, pre všetkých žiakov piateho ročníka na tému
            Detská policajná akadémia. Táto téma bola zameraná na šikanovanie žiakov na školách,
            nástrahy na kyberšikanu, priestupky, trestné činy a mnohé iné zaujímavé témy. Všetci žiaci
            dostali na uvedené témy pracovnú učebnicu, do ktorej vyplňovali rôzne úlohy k témam.
            Žiakov v závere zaujala aj voľná diskusia o čom svedčilo mnoho otázok zo strany žiakov, na
            príslušníka PZ. Ďakujeme Okresnému riaditeľstvu policajného zboru v Martine za ochotu
            a ústretovosť zorganizovať na našej škole túto besedu a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

PaedDr. Mária Kontríková.

• Čitateľská súťaž – O najlepšieho čitateľa triedy

• Pani učiteľky nás vedú k tomu, aby sme vo voľných chvíľach čítali. Priebežne na hodinách potom rozprávame obsahy prečítaných kníh. Tí, ktorí prečítali v 1. polroku najviac strán, získali aj malú odmenu.
            Medzi najlepších čitateľov 4. A triedy patria títo žiaci: Janka Šulová, Marko Lonc, Paulínka Fojtíková, Ella Bartková, Peťka Regecová, Laura Karolčíková, Sárka Karolčíková, Sofia Gáborová.
            Medzi najaktívnejších čitateľov 4. B triedy patria títo žiaci: Dianka Milčíková, Timejka Salvová, Nelka Mruškovičová, Zuzka Berešíková, Sebastián Piteľka, Eliška Buociková, Simonkla Híllová, Ninka Kubisová.
            Čítam, čítaš, čítame, nové zážitky a vedomosti získame.