20. októbra žiaci 8. ročníka vyrazili za poznaním ďalšej osobnosti, ktorá významným spôsobom zasiahla do dejín Slovákov. Prvou zastávkou boli Mošovce. Tu navštívili rodný dom Jána Kollára. Z vystavených expozícií sa dozvedeli viac o jeho živote. Zaujalo ich aj Múzeum remesiel, v ktorom videli náradie, s akým ľudia v minulosti pracovali. Ich cesta ďalej viedla do Turčianskych Teplíc. V Galérii Mikuláša Galandu obdivovali jeho maľby i vystavované fotografie. V Martine sa zastavili na Národnom cintoríne. Prechádzali popri hroboch významných dejateľov a priblížili si ich zásluhy. Vymrznutí, no plní nových dojmov, sa vrátili do Vrútok.
Literárna exkurzia
Exkurzia do nášho hlavného mesta Bratislavy
Deň 25. september 2014 sa stal nezabudnuteľný pre žiakov 4. ročníka našej školy. Spolu s pani učiteľkami navštívili naše hlavné mesto Bratislavu. Program bol naozaj pestrý. Žiaci navštívili budovu Národnej rady SR. Prehliadka týchto priestorov naozaj stála za to. Deti sa oboznámili s históriou parlamentu a získali informácie o práci poslancov. Najväčší záujem vzbudila rokovacia sála s hlasovacím zariadením, kde deti získali základnú predstavu o priebehu rokovaní poslancov NR SR. Po celý čas prehliadky budovy sa deťom venoval poslanec NR SR Mgr. Martin Poliačik, ktorý žiakov nielen sprevádzal, ale i odpovedal na ich zvedavé otázky. Deti sa so záujmom prešli aj historickým centrom mesta Bratislava, kde ich zaujala brána mestského opevnenia, jediná zachovaná zo štyroch pôvodných – Michalská brána. Dnes je v nej zriadená expozícia historických zbraní. Žiaci sa prešli aj popri dominante hlavného mesta – Bratislavskom hrade. Navštívili aj hrad Devín, miesto na sútoku riek Dunaja a Moravy, ktoré bolo osídlené od praveku. Toto miesto sa spája s menom kniežaťa Rastislava, ktorý tu dal vybudovať veľkomoravské hradisko. Neskôr to bola pohraničná kráľovská pevnosť a do 17.st. sa tu vystriedalo viacero majiteľov. Do dnešnej doby na hrade prebieha archeologický prieskum. V súčasnosti je v suteréne hradu výstavná miestnosť . Počas návštevy našich žiakov boli súčasťou prehliadky i vystúpenia dobového spolku so zameraním na raný stredovek. Žiaci mohli vidieť ukážky súbojov a života slovanských osadníkov. Exkurzia bola ďalšou z radu v projekte Zelinnova, ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ. Deťom sa na výlete páčilo a domov sa vrátili plní dojmov.
Exkurzia do Nízkych Tatier
Aj tohtoroční tretiaci sa zúčastnili niekoľkých exkurzií organizovaných v rámci projektu Zelinnova, ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ. Jednou z nich bola exkurzia do Nízkych Tatier spojená s prehliadkou jaskýň v Demänovskej doline. Uskutočnila sa v piatok 12. septembra 2014. Na severnej strane Nízkych Tatier sa nachádza najdlhší jaskynný systém na Slovensku – národná prírodná pamiatka Demänovské jaskyne. Jednou z nich je Demänovská jaskyňa slobody, o ktorej sa traduje, že je najkrajšia. Okrem bielych kvapľov žiaci mohli vidieť kvaple žlté, ružové, červené i sfarbené do fialova, niekde sa nájde i zelené, sivé, či čierne sfarbenie od rôznych zlúčenín železa či mangánu. Všetky kvaple sú živé, lesklé a v štádiu rastu, preto je jaskyňa naozaj čarovná a deti mali naozaj čo obdivovať. Žiaci navštívili aj Demänovskú ľadovú jaskyňu, ktorá sa nachádza severnejšie a je vo vstupnej časti do Demänovskej doliny. Demänovská ľadová jaskyňa je jednou z prvých známych jaskýň sveta. Spomína sa v listine ostrihomskej kapituly zo dňa 5.12.1299. Jej ľadová výplň vznikla pravdepodobne pred 400 až 500 rokmi. Demänovská ľadová jaskyňa je známa nálezmi kostí medveďa jaskynného, ktoré ľudia v 18. storočí považovali sa dračie pozostatky a podľa toho ju nazývali „Dračia jaskyňa“. V jaskyni žije desať druhov netopierov. Očarujúco pôsobí najmä jej spodná časť s ľadovými kvapľami a vodopádmi, ktoré sa deťom veľmi páčili. Celá exkurzia bola veľmi zaujímavá a poskytla deťom nielen nové vedomosti o našej vlasti, ale bola i zdrojom pozitívnych emócií z videnej krásy.
Vlastivedno-jazyková exkurzia v Anglicku
K množstvu exkurzií z projektu „ZELINNOVA“ pribudla hádam tá najväčšia. Vlastivedno-jazyková exkurzia do ďalekého Anglicka. Nie je úplne bežné, aby žiaci základnej školy navštevovali také krajiny ako je práve Anglicko. Účastníci preto boli vyberaní dôkladne. Či už to bolo za výborný prospech, aktivitu, či vzorné správanie. Napokon bolo vybratých 38 šťastlivcov, z toho 14 z prvého stupňa, ktorí vycestovali. Žiakov sprevádzali šiesti obetaví pedagógovia a dvaja skvelí páni šoféri, ktorí sa starali, aby deťom nič nechýbalo. Dňom odchodu sa stala sobota 26. apríla 2014. Cesta autobusom bola veľmi dlhá. Cestovalo sa zo Slovenska, cez Českú republiku, Belgicko a Francúzsko. V nedeľu zavčas ráno sa účastníci exkurzie plavili trajektom z francúzskeho Calais do britského Doveru. Tu už na nich čakal pestrý a bohatý program. Ubytovaní boli priamo v hlavnom meste – v Londýne. Navštívili Britské historické múzeum, Prírodovedné múzeum, ktoré boli veľmi zaujímavé. Prešli cez známy Hyde park v centre Londýna, ktorý patrí medzi najväčšie parky. Susedí s Westminsterským opátstvom, ktoré si tiež prezreli. Deti videli Tower of London – pevnosť a palác jej Veličenstva a skvostný Tower Bridge – zdvíhací most nad riekou Temžou. Pre deti bol nezabudnuteľný Big Ben – severovýchodná veža Westminsterského opátstva, aj keď v skutočnosti názov patrí najväčšiemu zvonu, ktorý je vo veži. Všetkých zaujal i Buckinghamský palác, ktorý je sídlom britského panovníka a tiež miestom, kde sa Briti zhromažďujú v čase národných osláv. Jedným z cieľov exkurzie bolo navštíviť partnerskú školu v anglickom meste Exeter. Tu mohli žiaci vidieť rôzne netradičné formy výučby. Každá učebňa bola vybavená modernou digitálnou technikou. Žiaci namiesto učebníc využívali počítače. Aj keď sídlo školy bolo v tradičnej starej budove, celý interiér školy bol však veľmi moderne vybavený. Bolo im čo závidieť.
Ďalším pozoruhodným zážitkom bola návšteva Stonehenge. Ide o mysticky pôsobiacu kamennú stavbu pochádzajúcu z mladšej doby kamennej. Zároveň predstavuje najstaršie slnečné hodiny. V Londýne sa deti s pedagógmi zúčastnili plavby loďou po rieke Temži z Greenwichu – mestskej časti juhovýchodného Londýna až k Londýnskemu oku v centre metropoly.
Okrem pamätihodností všetkých zaujala typická anglická architektúra, jazdenie po ľavej strane, dvojposchodové autobusy – double-decker buses a špecifická strava, ktorá nám Slovákom nie je až taká blízka.
Týždeň ubehol ako voda. Po zaujímavých, no vyčerpávajúcich zážitkoch nastal čas odchodu. Tentoraz sa trajektom cestovalo v noci. Po dlhej ceste sa deti po týždni dostali domov v neskorých nočných hodinách. Domov sa všetci vrátili unavení, no bohatší o nové dojmy, zážitky, spomienky a životné skúsenosti, z ktorých mnohí budú čerpať i v budúcnosti.
Historicko - geografická exkurzia
V rámci projektu „ZELINNOVA“, ktorý je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie, sa naši žiaci mali možnosť učiť zážitkovou formou. Exkurzia sa týkala najmä predmetov dejepis a geografia a konala sa v dňoch 10 a 11. júna 2014. Žiaci deviateho a siedmeho ročníka navštívili niekoľko mimoriadne zaujímavých lokalít na Slovensku a v susedných štátoch – Česku a Rakúsku. Prvý deň navštívili Česko a spoznali najcennejšiu časť Južnej Moravy Lednicko-valtický areál, ktorý je zapísaný do zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO. Žiaci absolvovali prehliadku po zámku Valtice. Pani sprievodkyňa sprostredkovala informácie o histórii zámku a živote šľachticov. Žiaci mali možnosť poprechádzať sa popri Zámockom rybníku a po nádherných anglických záhradách.
Z histórie sa žiaci presunuli do prírody, ďalšou zastávkou bol Moravský kras. Na tomto území sa nachádza veľa krasových javov, ale asi najznámejšia je priepasť Macocha, na dne ktorej končí plavba lodičkami po podzemnej riečke Punkva. Zážitkom bolo spustenie sa do hĺbky 132 m lanovkou ku vchodu do Punkevních jaskyň, nasledovala prehliadka fantastického podzemného sveta, najprv po vlastných a neskôr na loďkách. Priepasť Macocha si účastníci exkurzie prezreli aj zhora z mostíka z výšky 138,7 metrov.
Ďalší deň sa cestovalo do Viedne, hlavného mesta Rakúskej republiky. Z množstva historických pamiatok mali žiaci možnosť poprechádzať sa po Štefanskom námestí a prezreli si impozantný chrám Stephansdom (Štefanský dóm), ktorý sa nachádza v srdci Viedne. Zaujímavé boli fiakre – historické dopravné prostriedky ťahané koňmi. Žiaci si prezreli časť rozsiahleho palácového komplexu Hofburg, ktorý patril mocným Habsburgovcom a dnes je sprístupnený verejnosti.
Po Viedni nasledovala návšteva nášho hlavného mesta Bratislavy. Prehliadka sa začala z výšky Nového mosta nad Dunajom, hradné schody Bratislavského hradu dali zabrať unaveným žiakom, prehliadka mesta končila v historickom centre a na nábreží Dunaja.
Unavení, vyčerpaní z horúceho počasia, ale plní zážitkov sa žiaci vrátili domov. Exkurzia sa vydarila, splnila svoj účel, žiaci veľa nového naučili a spoznali turistické dominanty Moravy, Viedne a Bratislavy. Zapísala Mgr. Ruttkayová